09120316646

03133807660

سایش سنگ |

ارائه دهنده انواع سنگ ساب و ماستیک در کشور

فراوری سنگ ها

برای اینکه سنگ های ساختمانی که از معدن استخراج میشوند قابل استفاده در ساختمان باشند لازم است در کارخانه های سنگبری فرآوری شوند. در اندازه و قطر مناسب قرار گیرند عملیات ساب سنگ و صیقل دادن روی آنها صورت گیرد. شاید برای شما جالب باشد بدانید این عملیات در کارخانه های سنگبری به چه صورت انجام میشود و چه مراحلی دارد. در این مقاله قصد داریم مراحل فرآوری سنگ ها را برای شما مخاطبان عزیز شرح دهیم.

مراحل فرآوری سنگ به چه صورت است؟

فراوری سنگ

 

برش سنگ

اولین مرحله فراوری سنگ برش سنگ است. سنگ هایی که از معدن سنگ به کارخانه سنگبری وارد میشوند توسط دستگاه های برش سنگ برش میخورند. با توجه به نوع سنگ از دستگاه های مختلفی برای برش سنگ استفاده میشود که چند نمونه از آنها را با هم بررسی میکنیم.

دستگاه های قله بر

این دستگاه ها سنگ های خام یا کوپ های سنگ را به کمک تیغه هایی دیسک مانند با قطرهای متفاوت و با حرکت دوار برش میزنند. از قدیم این روش برش سنگ رواج داشت. سنگ هایی که با این روش برش داده میشوند سنگ هایی با طول کوتاتر هستند که به آنها تایل میگویند. استفاده از این دستگاه ها ضایعات و پرتی بالایی داشت. امروزه اغلب از دستگاه های اره ای برای برش سنگ های ساختمانی استفاده میشود.

دستگاه های اره ای

دستگاه های برش اره ای دستگاه هایی هستند که با حرکت رفت و برگشتی مانند اره سنگ ها را برش میزنند. در این روش نسبت به روش قله بر ضایعات و پرتی سنگ ها به مراتب کمتر است. به همین جهت امروزه اغلب سنگبری ها از این روش برای برش سنگ استفاده میکنند. علاوه بر این سنگ هایی که از این روش برش داده میشوند طول بلندتری دارند. این سنگ ها به سنگ اسلب مشهورند. طول این سنگ ها معمولا از 80 سانتیمتر بالاتر است و تا 3 متر طول میتواند متغیر باشد. قطر سنگ های اسلب معمولا 2 سانتیمتر میباشد. با توجه به نوع سنگ از اره های مختلفی برای برش سنگ استفاده میشود.

 اره نرم بر

دستگاه های برش با اره نرم بر برش سنگ را با دقت بالا انجام میدهند. این دستگاه ها برای برش سنگ های آهکی و به طور کلی سنگ های نرم مثل سنگ های ماربل مناسبند.

اره سخت بر

از این اره ها برای برش انواع سنگ های سخت مثل سنگ های گرانیتی استفاده میشود. این دستگاه ها از اره هایی با تیغه های فولادی استفاده میکنند. تعداد تیغه های دستگاه ها در بیشترین حالت 150 تیغه میباشد.

مرحله رزین کاری و توری کشی

به دلیل اینکه سنگ ها شکننده هستند و ممکن است سطح آنها دارای ترک باشد و ممکن است زیر دستگاه های ساب سنگ بشکند. به منظور افزایش مقاومت سنگ ها پشت سنگ ها را توری کشی میکنند. و روی آنها را با رزین میپوشانند. رزین ها ماده شفافی هستند که  درزهای سنگ را میپوشانند این ماده که به چسب توری هم معروف است، باعث افزایش مقاوت، استحکام و یکپارچگی سنگ میشوند. علاوه بر این رزین ها باعث جلا و زیبایی سنگ ها میشوند. برای آشنایی بیشتر با انواع رزین میتوانید به مقاله رزین چیست مراجعه کنید. کارخانه سایش سنگ اصفهان تولید کننده انواع رزین با بهترین کیفیت میباشد. جهت سفارش انواع رزین از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان بخش فروش در ارتباط باشید.

مرحله ساب و پولیش سنگ

بعد از اینکه سنگ ها در قطعات مناسب توسط دستگاه های برش سنگ برش خورد و پشت سنگ ها توری کشی شد. به دلیل اینکه سنگ ها پستی و بلندی هایی دارند قابل استفاده در ساختمان سازی نیستند. به همین جهت لازم است به منظور صاف و صیقلی کردن سنگ ها آنها را سایش داد و پولیش مناسب روی آنها صورت گیرد. بسته به اینکه از چه نوع سنگی استفاده میکنیم از دستگاه سایش سنگ متفاوتی استفاده میکنیم. برای مثال دستگاه سایش سنگ برای سنگ ماربل با دستگاه سایش سنگ گرانیتی متفاوت است. همینطور لقمه سنگ و هدر متناسب با نوع سنگ استفاده میشود. سپس حفره های سنگ را به کمک مواد مخصوص پر میکنند تا برای مرحله بعد آماده شوند.

درواقع این مرحله مهمترین مرحله از مراحل سایش سنگ است. چون در این مرحله سنگ ها را صاف و صیقلی میکنند. به این مرحله پیش ساب میگویند. بعد از مرحله پیش سابی سنگ ها را توسط دستگاه های پیشرفته سنگبری ساب میدهند تا سطح آن نرم و جلا داده شود.

رنگ کردن سنگ

به منظور زیبایی سنگ ها سنگ ها را رنگ آمیزی میکنند. برای رنگ آمیزی سنگ ها از روشهای مختلفی استفاده میشود. در صورتی که از مواد مرغوب و از روش مناسب جهت رگ آمیزی سنگ استفاده نشود بعد از مدتی سنگ ها رنگ خود را از دست میدهند. بهترین روش برای رنگ آمیزی سنگ ها رنگ آمیزی تحت فشار میباشد. در این روش سنگ را تحت فشار قرار میدهند تا رنگ به بافت داخلی سنگ نفوذ کند. استفاده از این روش باعث میشود رنگ سنگ ها حالت طبیعی تری داشته باشد و زیبایی سنگ ها دو چندان شود.

رزین کاری و آپوکسی

منظور جلای سنگ ها آنها را آپوکسی میکنند. بسته به نوع سنگ از رزین و آپوکسی مخصوص آن سنگ استفاده میشود.

دور بری

در مرحله آخر سنگ ها دور بری  میشوند و به قطعات مناسب برای فروش تبدیل میشوند.

 

فراوری سنگ

سخن آخر

در این مقاله مراحل فرآوری سنگ ها در کارخانه های سنگبری توضیح داده شد. برای اطلاع از انواع لقمه سنگ های استفاده شده برای دستگاه های مختلف سنگبری با سایش سنگ در ارتباط باشید سایش سنگ ارائه دهنده انواع لقمه سنگ های با کیفیت آماده دریافت سفارشات شما از سراسر ایران میباشد.

همچنین ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا از آخرین اخبار سایت مطلع شوید.