09120316646

03133807660

سایش سنگ |

ارائه دهنده انواع سنگ ساب و ماستیک در کشور

انتخاب لقمه سنگ مناسب

برای اینکه سنگ هایی با سطح شفاف، صاف و براق داشته باشیم از لقمه سنگ ها استفاده میکنیم. برای این منظور لقمه سنگ های مختلفی وجود دارد. هر کدام از سنگ ساب ها شماره های مختلفی دارند اینکه از چه لقمه ای با چه شماره ای استفاده کنیم شاید سئوالی باشد که در ذهن شما نیز باشد. در این مقاله قصد داریم با هم بررسی کنیم چگونه لقمه سنگ های مناسب جهت سنگ سابی را انتخاب کنیم.

قبل از بررسی لقمه سنگ های مناسب میخواهیم با هم بررسی کنیم که چه زمانی از سنگ ساب ها استفاده میشود.

موارد کاربرد ساب سنگ

  • استفاده از ساب سنگ در مراحل اولیه فراوری سنگ ها در سنگبری ها
  • از بین بردن سیمان و مصالح ساختمانی بر روی سنگ ها هنگام نصب سنگ ها در ساختمان
  • از بین بردن پستی و بلندی هایی که موقع نصب سنگ ها در ساختمان ایجاد میشود.
  • براق کردن و جلا دادن به سنگ ها بعد از نصب سنگ که جلوه ای فریبنده در سنگ ها ایجاد میکند.
  • اصلاح خوردگی سنگ بعد از استفاده از مواد شوینده اسیدی برای شستشوی سنگ ها
  • برگرداندن جلای سنگ های قدیمی که به دلیل مرور زمان جلای خود را از دست داده اند.
  • از بین بردن چرک و کثیفی که با مرور زمان بر روی سنگ ها ایجاد میشود.
  • ترمیم شکستگی های ایجاد شده بر روی سنگ ها

لقمه سنگ مناسب

انتخاب لقمه سنگ مناسب در هر مرحله از ساب سنگ

برای انتخاب لقمه مناسب اولین چیزی که باید به آن توجه شود. جنس سنگ مورد نظر است چرا که برای هر سنگ با هر جنسی لازم است از لقمه متناسب با همان سنگ استفاده شود. در واقع هنگام کار با دستگاه های ساب سنگ لقمه های کفسابی که درجه سختی متفاوتی دارند مانند سمباده عمل کرده و لایه نازکی از سنگ ها را بر میدارند و به این وسیله سطح ها را جلا میدهند و صاف و صیقلی میکنند.

لقمه سنگ ها بر اساس درجه سختی خود شماره بندی های متفاوتی دارند. که هر کدام از این شماره ها برای مصرف خاصی استفاده میشود. هرچه شماره لقمه سنگ ها پایین تر باشد. درجه سختی آنها بالاتر خواهد بود. و قدرت ساب آن بالاتر میرود.

انتخاب شماره لقمه مناسب

از لقمه هایی با شماره های 36، 46 ، 60 و 80 برای انجام مراحل اولیه و عمومی ساب سنگ استفاده میشود. در مرحله اولیه ساب سنگ از لقمه های 36 یا 46 با منظور ساب سنگ استفاده میشود. این مرحله باید به دقت انجام شود و از لقمه های مرغوب جهت ساب سنگ استفاده شود تا در مراحل بعدی ساب سنگ به مشکل بر نخوریم. در واقع در این مرحله پستی ها و بلندی های روی سنگ برداشته میشود و سطح سنگ صاف میشود. این پستی ها و بلندی ها ممکن است در اثر ریخته شدن مصالح ساختمانی نظیر سیمان بر روی سنگ ها ایجاد شده باشد.

استفاده از این لقمه ها باعث میشود یک لایه نازک از روی سطح سنگ برداشته شود که با توجه به نوع سنگ ، عمق این لایه متفاوت خواهد بود. برای مثال برای سنگ های تراورتن لایه ای با عمق 4 تا 5 میلی متر از روی سطح سنگ برداشته میشود در صورتی که در سنگ های گرانیتی این لایه حدود 1 تا 2 میلی متر است.

تفاوت لقمه 36 با 46

هر دوی این سنگ ساب ها جزو سنگ ساب های زبر ساب هستند ولی تفاوت آنها به این صورت است که لقمه های با شماره 36 زبر تر هستند و عملیات ساب سنگ به کمک انها سریع تر انجام میشود. همچنین این لقمه ها برای سنگ های با مقاوت بالاتر مناسب ترند. ولی برای سنگ های سختی مثل گرانیت بجای این لقمه ها از الماس استفاده میشود. چرا که سطح سنگ های گرانیتی بسیار سخت است و زمان زیادی برای ساب سنگ با این لقمه ها میگیرد.

لقمه های 60 یا 80

بعد از ساب سنگ با لقمه های 36 یا 46 لازم است در مرحله بعد سنگ ها را با لقمه های 60 یا 80 ساب دهند. این لقمه ها اثر زبری ساب دادن با لقمه های 36 یا 46 را از بین میبرد و سطح سنگ را نرم تر میکند. بعد از این مرحله سنگ ها را بتونه کاری درز گیری میکنند. در مرحله بعد از لقمه های 120 استفاده میشود.

لقمه های 120 و 220

بعد از ساب سنگ با لقمه های 60 یا 80 با استفاده از لقمه های 120 سنگ ها را به سمت کیفیت بالا سوق میدهند. و سطح سنگ ها را صاف و صیقلی میکنند. همچنین به کمک این لقمه ها اثر ناشی از ساب با لقمه های قبل را از بین میبرند. بعد از آن از لقمه های 220 که در اصطلاح به سنگ های 3 نیز شناخته میشوند استفاده میشود. در مرحله بعد به منظور افزایش کیفیت از لقمه های 320 ، 400 و 600 استفاده میشود.

لقمه های 800 و 1000

به منظورصیقلی کردن سنگ ها از این لقمه سنگ ها استفاده میشود

لقمه سنگ های اسیدی

در مرحله بعد به منظور درخشندگی و شیشه ای شدن سطح سنگ از ساب سنگ اسیدی استفاده میکنند.

لقمه های لوکس

از دیگر لقمه ها ی سنگ لقمه های لوکس هستند که برای بالا بردن کیفیت سنگ ها از انها استفاده میشود. اغلب از این لقمه ها برای سنگ های گران قیمت مثل سنگ های گرانیتی استفاده میشود

دیگر لقمه ها

برخی دیگر از لقمه ها برای انواع سنگ ها با توجه به جنس سنگ استفاده میشود. برای مثال میتوان به لقم های ماربل اشاره کرد که برای سنگ های مرمر از آنها استفاده میشود.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به شما عزیزان برای انتخاب لقمه سنگ مناسب برای دستگاه ساب سنگ کمک کنیم. جهت اطلاع بیشتر از مراحل ساب سنگ به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

استفاده از لقمه های با کیفیت در هر مرحله از ساب سنگ بسیار مهم است. سایش سنگ با ارائه بهترین و با کیفیت ترین لقمه سنگ ها به شما در این امر یاری میرساند و شما میتوانید با خیال راحت از لقمه سنگ های با کیفیت بالا استفاده کنید. و سنگ سابی را با بهترین کیفیت انجام دهید.

سایش سنگ آماده دریافت سفارش انواع لقمه سنگ از سراسر ایران میباشد. جهت اطلاعات بیشتر از طریق صفحه اینستاگرام سایش سنگ با ما در ارتباط باشید.